Drevo je stáročiami overený stavebný materiál s vynikajúcimi fyzikálnymi vlastnosťami, dlhodobou životnosťou a vysokou estetickou úrovňou. Má vynikajúce tepelno - izolačné a zvukovo - izolačné vlastnosti a je ekologické.

Zo všetkých stavebných materiálov má najnižšiu tepelnú rozťažnosť. Drevo sa elektrostaticky nenabíja, nepriťahuje teda rozptýlené častice nečistôt v atmosfére. Drevo má vysokú životnosť, porovnateľnú s inými stavebnými materiálmi, o čom svedčí aj skutočnosť, že mnohé drevené stavby pretrvali roky. Životnosť drevených stavieb a dreveníc ovplyvňuje druh použitého dreva, správne navrhnutá konštrukcia a zachovanie najdôležitejších ochranných prvkov stavieb, a tiež správna impregnácia voči napadnutiu drevokaznými hubami či hmyzom.

vlastnosti dreva drevenice

Tepelné vlastnosti dreveníc

Drevo má výbornú schopnosť kumulovať teplo. Keď zakúrite v drevenici, je v nej takmer ihneď teplo, v porovnaní s murovaným domom nemusíte vykurovať niekoľko hodín, kým sa zahreje. V drevenici sa ohrieva priamo vnútorný objem vzduchu, teplo sa neukladá do ťažkých konštrukcií, ako je to u murovaných stavieb.

Drevené steny viac prepúšťajú zvuk, no súčasnými technológiami a správnym navrhnutím drevenice je akustika plne riešiteľná.

Rozdiel medzi drevenicou a zrubom

Na prvý pohľad ide o podobné stavby, no predsa sú odlišné. Ide predovšetkým o technológiu výroby. Pri zrube je využívaná práca z guľatinou. Pri stavbe drevenice sa využíva opracované drevo hobľovaním, alebo orezávaním hrán.